Fedora 11, parkowanie głowicy dysku

Od jakiegoś czasu trochę zaniedbałem bloga. W maju nie pojawił się ani jeden wpis. Nie oznacza to jednak, że straciłem ochotę do jego prowadzenia.

Właśnie ukazała się nowa wersja Fedory 11 (Leonidas). Co prawda z małym poślizgiem, ale jest. Po jednym dniu zabawy wrażenia mam jak najbardziej pozytywne. Uruchomienie zajmuje na moim laptopie 30 sekund, a nie 20 jak obiecali twórcy. Nie wiem w jakich warunkach to testowano. Może muszę wyłączyć jeszcze kilka niepotrzebnych mi usług. Ciągle się zastanawiam nad idealnym distro dla siebie. Fedora spełnia jednak moje oczekiwania i w tej chwili nadal jest idealna jeżeli chodzi o mój Desktop.

Przypominam, że używając swojego laptopa warto jest posłuchać czy dysk zbyt często nie parkuje nam głowicy.  Objawia się to charakterystycznym cykaniem dysku. W skrajnym przypadku dysk potrafi parkować nawet dwa razy w ciągu minuty. Związane to jest z oszczędzaniem energii. Tak częste parkowanie jednak potrafi wykończyć dysk. Dla każdego dysku producent określa maksymalna liczbę parkowań głowicy.

Jeśli chcemy dowiedzieć sie jak często parkuje nam dysk wystarczy w określonych odstępach czasu wykonać następujące polecenie:

smartctl -a /dev/ | grep Load_Cycle_Count

Parametr Load_Cycle_Count jest licznikiem parkowań głowicy dysku.
Zmienić częstotliwość parkowania możemy poprzez polecenie hdparm

hdparm -B [wartość 1-255] /dev/[dysk]

gdzie 1 to najkrótszy czas pomiędzy parkowaniami, a 255 to wyłączenie.

Aby parametr był ustawiony po każdym uruchomieniu komputera w Fedorze wystarczy dodać powyższą linijkę do

/etc/rc.local

Po wiecej szczegółów na temat hdparm odsyłam do

man hdparm

Skomentuj

*