Instalacja Debiana na Thinkpadzie R61i

I już Debian GNU/Linux śmiga na moim laptopie. Jestem całkiem zadowolony. Prawie wszystko działa. Nie sprawdzałem jeszcze wi-fi, ani też wyjścia na TV czy też wyjścia VGA. Instalacja przebiegła bezproblemowo, pomijając czas potrzebny na ściągnięcie pakietów z sieci. Zaraz po instalacji zmieniłem repozytoria na lennego czyli wersję testing obecnie już zamrożoną.

Co tu dużo pisać Debian to nie Ubuntu, które stara się myśleć za użytkownika czy tez ArchLinux, którego bardzo lubię. Debian GNU/Linux to linuksowa legenda. Jedna z pierwszych i najlepiej dopracowanych dystrybucji Po kilku godzinach zabawy podoba mi się bardziej niż Fedora.  Chociażby z powodu większej ilości pakietów. Fedorę jednak nadal uważam za fajne distro. Kiedyś przez kilka lat używałem Debiana więc teraz jest to powrót po latach. Przetestowałem już wiele róznych dystrybucji i wróciłem do Debiana.  Wiele nowopowstałych dystrybucji opiera się na Ubuntu, a Ubuntu opiera się na Debianie. Nie chcę nikogo na siłe przekonywać, że ta dystrybucja jest lepsza niż inne. Siłą linuxa jest to, że każdy może sobie znaleźć odpowiadające mu distro, a dysponując odpowiednią ilością wolnego czasu i samozaparciem stworzyć swoje własne.

Przy instalacji wspomagałem się opisem z tej stronki. Opisuje co prawda konfigurację na Thinkpadzie T61, ale jest to tylko starszy brat R61. Dla wszystkich posiadaczy i miłośników ThinkPadów ta stronka http://www.thinkwiki.org/wiki/ThinkWiki jest nieocenioną pomocą i pozycją obowiązkową.

Sama instalacja jest procesem dosyć banalnym dla każdego kto instalował już kiedyś jakiegoś linuxa. Teraz zaczynam zabawe z dopieszczaniem systemu. W chwili obecnej moim środowiske graficznym jest GNOME, ale podoba mi się FVWM-Crystal. Podziękowania dla DimmuRa za inspirację, a Rasgana namawiam to testów na swojej Satelicie.

To tyle pochwał na temat tego distro. Na narzekania jeszcze przyjdzie czas:)

komentarzy 10

 1. Rasgan pisze:

  Na satelicie niestety Debiana nie będzie 🙁 W firmie zachciało się ludziom monitoringu komputerów i program statlook został umieszczony w satelicie. Nie wiem jak go obejść, przeskoczyć czy oszukać. Przydało by się jednak tak czy inaczej. Nie wiem też jak mógłbym przekonać szefostwo do zmiany systemu na linuksa. Gdyby mi się udało (szukam argumentów nie do zbicia bo to że darmowy to nie pomoże – windows preinstalowany) to pewnie bym zainstalował debiana.

 2. rmz pisze:

  Wredny program. Generuje statystyki nawet z naciśnięcia klawiszy, czy klików myszką. Proponuje nie odwiedzać żadnych stron prywatnych. Zbiera statystyki w pliku na dysku i wysyła je na żądanie. Potrafi też robić zrzuty ekranu.

 3. Rasgan pisze:

  Że wredny to wiem, i nie udało mi się do niego dostać w domu (na innym kompie agent, a na lapie klient). Nie jestem w stanie go oszukać. Ale zainstaluję sobie Deba albo będę uruchamiał livecd na lapie i będzie gitara 🙂

 4. rmz pisze:

  Z innego serwera do statlooka się nie dostaniesz, bo to wymaga chyba hasła. Poszukaj w necie gdzie on trzyma wszystkie statystyki. To z tego co pamiętam był jeden plik przesyłany na żądanie serwera. LiveCD to dobry pomysł, ale potem Ci powiedzą że nic nie robiłeś w pracy na kompie 😉 Fedora ma wersję którą używasz jak normalny system z zachowaniem danych, a uruchamianą z pendrive. Wymagana pojemność pendrive to co najmniej 1GB.

 5. Rasgan pisze:

  Spokojnie, wszystko co zrobię zapiszę na dysku windowsa (a i tak raczej chodzi o dokumenty) więc system nie ma nic do rzeczy. Mam jednak do ciebie dwa pytania:
  1 – jak z szybkością Debiana? Bo jak tak jak na Ubuntu to sciagam Archa (686 czy 64bitowy?)
  2 – nie masz problemow z panelem dotykowym? Ja mam wrażenie, że choć nie dotykam go to kursor myszki mi sam skacze w różne miejsca czasami.

 6. rmz pisze:

  Za krótko go jeszcze testuję, ale wrażenia sprawia dobre. Jajko jest skompilowane pod i686. Działa moim zdaniem szybciej niż UB. Mój Debian to architektura 32 bit. Panel dotykowy? Zakładam że chodzi o touchpada. Działa ok. Jednak zwykle używam trackpointa lub dołączonej myszki.

 7. Rasgan pisze:

  No i namówiłeś mnie. Po nieudanej instalacji Archa (nie działa nic) i nie uruchomieniu się FC9 postanowiłem postawić na Debiana. System stoi (base+laptop) ale mam kilka zacięć. Nie działa mi Wi-Fi (nie wiem dlaczego). Nie pamiętam jak to skonfigurować. Możesz mi podrzucić jakieś linki (jak znasz, jak nie to poszukam gdy wrócę).

 8. Rasgan pisze:

  P.S. Jak zrobiłeś Avatarka?

 9. rmz pisze:

  Serwis Gravatar wstawia Ci avatarka bazując na adresie e-mailowym. Wystarczy się zarejestrować, stworzyć avatara i WP sam go podstawi. Wi-fi jeszcze nie testowałem. Może dziś się tym pobawię, ale pomocny jest network manager z Gnoma.

 10. Rasgan pisze:

  Aby go urzyć muszę mieć Gnome, a nie mam bo nie mam dostępu do sieci 🙂

Skomentuj

*